سیلیس (sio2)

در باره سیلیس

سیلیس با فرمول شیمیایی sio 2 فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است . نام سیلیس silicon از واژه لاتین ) silicin) به معنی ( flint) سنگ سخت ، سنگ آتش زند یا سنگ چخماق گرفته شده است.


نام سیلیس برای کلیه کانی هایی با فرمول عمومی sio2 به کار برده میشود . این کانی ها با فرمول شیمیایی یکسان تشکیل پولیمورفهای معروفی را میدهد که در گروه کوارتز قرار میگیرند . کواتز در حالت خاص به صورت در کوهی ظاهری می گرد که در این حالت ، تمامی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را آشکار میکند .


کوارتز در مقابل اسید ها و باز ها حساس نیستند ولی در مقابل اسید فلورید حساس و تاثیر پذیر می باشد . از نظر بافت و ساختمان داخلی هر کدام از اتم های سیلیسیم بوسیله 4 اتم اکسیژن محاط شده است .


کواتز دارای سختی 7 در مقیاس جدول موس و وزن مخصوص 65/2 می باشد . ترکیب شیمیایی ، خواص فیزیکی سیلیس ، تعیین کننده کیفیت و موارد مصرفی آن در هر یک از صنایع مورد استفاده می باشد.


سیلیس یا اکسید سیلیسیم با فرمول شیمیایی sio2 فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است سیلیس در طبیعت به صورت آزار ویا به صورت ترکیب با سایر اکسید ها وجود دارد .

به طور کلی موارد مصرفی سیلیس عبارت اند از :

شیشه سازی ، چینی سازی ، بلور سازی ، کاشی و سرامیک ، تصفیه آب و RO ، ریخته گری ، سندبلاست ، تولید فروسیلیس ، تولید اجر آهکی ، تولید سیلیکات سدیم ، صنعت نفت و پتروشیمی ، پشم شیشه ، کفپوش های بتونی و ... د.

سیلیس مصرفی در هر یک از صنایع باید کیفیت خواصی داشته باشد . ترکیب شیمیایی ، ساختمان کانی شناسی ، و خواص فیزیکی سیلیس تعیین کننده کیفیت و مواد مصرفی آن در صنایع مذکور میباشد . ترکیب شیمایی سیلیس در واقع عبارت است از درصد sio2 موجود در سنگ و نیز درصد هر یک از اکسید های دیگر که معمولا به همراه sio2 در کانسار های مختلف وجود دارد و در صورتی که هر یک ازآنها از حد معینی تجاوز نماید ، کاربرد در آن صنایع مختلف محدود و یا غیر ممکن میسازد .علاوه بر درصد sio2 ، ساختمان کانی شناسی سنگ نیز در تعیین کیفیت و مواد مصرف ان نقش مهمی دارد زیرا ممکن است sio2 به صورت انواع سیلیکات ها وجود داشته باشد ، درنتیجه این مسئله در تعیین روش کانی ارایی و چگونگی حذف ناخالصی ها تاثیر خواهد داشت .خواص فیزیکی سیلیس نیز در تعیین روش مناسب برای خردیاش ، دانه بندی ، پودر سیلیس تولید شده و تعیین مواد مصرف پودر تولید شده تاثیر خواهد داشت . رود.خبرنامه
آخرین مقالات

بهترین مقاله ها

سیلیس درجه 2

کربنات کلسیم

فلدسپات

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است.